| |
|
| |
azi am fost īn cetatea care mi-a lăsat
visele familiale baltă īn spiritul epocii
de heirupist ghetou comunist
iulia e o fiinţă firavă şi zbenguioasă
cu tătic mai mult virtual
o simplă īmbrăţişare
īi bucură ochii pīnă la lacrimi
şi
mă doboară cu dragă inimă
azi-mīine e femeie īn puterea cuvīntului
dar instinctul meu de rara avis
o simte suavă şi mică
prea mică pentru tine lume
minuneo
şi dezastro ce eşti
cīnd era chiar mică-mică
treceam amīndoi pe līngă Combinatul Chimic
atunci ca şi acum o ruină
şi ea
minuneo
şi dezastro
m-a īntrebat despre tine şi
m-a īntrebat despre noi:
tati pe-aici a fost răsboi?
|
|
|
|
| |
|
|
| |
comentariile se pot face numai după ce vă logaţi
|
| |
comentarii la acest text

| Profetul -
2008-05-07 |
bun venit pe hermeneia.
un text cu un aer nou, diferit
|
| skylander -
2008-05-07 |
Bun (re)găsit Virgil. Īncep prin a-mi cere scuze pentru reacţia mea la ştergerea fostului cont de autor. Se pare că nu doar la mine răspunsurile voastre pe mail intră la coşul de gunoi. N-am căutat acolo şi credeam că nu am fost acceptat, de unde şi neīnţelegerea. Īn fine, de data asta am căutat peste tot şi bine am făcut pentru că, iată, contul meu e activ. Ergo, īmi fac mea culpa şi mă bucur să fiu membru al comunităţii Hermeneia. Sper să fie īntr-un ceas bun şi spre un reciproc folos, autor-cititori.
Cu mulţumiri pentru aprecierea textului de faţă,
amical...de cursă lungă,
George cel Asztalos
|
Sapphire -
2008-05-07  |
Dacă īmi spune cineva că poezia şi mai ales foamea noastră de poezie, de un anume tip de poezie, nu sunt subiective, se ceartă rău cu mine.
Uite cum se ia una bucată istorie comună, cum se apropie obiectivul de feţele personajelor principale, atāt de aproape pānă cānd totul nu mai este decāt un iris imens, atāt de aproape īncāt nici nu-ţi dai seama cānd ţi-ai apropriat, fără voie, istoria. Care nu mai este deloc comună.
Virgil are mare dreptate, este un altfel de poezie, un altfel de scris, şi pentru aceea īl evidenţiez. Absolut subiectiv.
|
| skylander -
2008-05-07 |
Nu va trece mult şi vom dărīma toţi aceşti mastodonţi bolnavi şi inutili, vom euthanasia maşina lor ruginită de menţinut viaţa pe căi artificiale, vom ara locul şi vom reīncepe prin a planta pur şi simpla iarbă. Şi atunci Bianca, abia īncepīnd de acolo, va fi pace...:)
Crucit īntre minuni şi dezastre,
cu mulţimiri pentru aprecierile tale sincere, oricīt de subiective,
amical da' drăgăstos,
george cel asztalos
|
| alma -
2008-05-07 |
Bun venit si din partea mea! Buna poezia, in special finalul!
|
| skylander -
2008-05-08 |
Bun (re)găsit şi ţie Alina. Mă bucur sincer pentru aprecierea ta. O surpriză frumoasă. Mulţumesc.
Amical da' drăgăstos,
şti tu.
|

|
|